خوراکی های حاوی ویتامین D کدامند؟

خوراکی های حاوی ویتامین D کدامند؟

با مصرف خوراکی های حاوی ویتامین d بخش زیادی از نیاز بدن تامین می شود. ویتامین d یکی از موثر ترین گروه ویتامین های مهم در حفظ سلامت بدن می باشد. کمبود این ویتامین در بدن ممکن است زمینه ساز بروز بیماری های خود ایمنی مانند MS شود. در این مقاله به انواع خوراکی های حاوی ویتامین d و میوه هایی که دارای ویتامین d هستند می پردازیم.

بخشی از ویتامین d را می توان از طریق نور خورشید به دست آورد. با توجه به نوع آب و هوای مناطق مختلف دنیا ممکن است فقط ۵۰ درصد از مردم دنیا قادر به دریافت نور خورشید بوده و ویتامین d دریافت کنند. محققان دریافتند که در حدود ۶۰ درصد مردم دنیا دارای کمبود ویتامین d هستند که با توجه به لزوم مصرف ویتامین d و تاثیر آن بر روی اندام های مختلف بدن، کمبود آن می تواند باعث بروز مشکلاتی شود. افرادی که ویتامین d را از طریق نور دریافت نمی کند باید روزانه در حدود ۱۰۰۰ واحد ویتامین d را از طریق رژیم غذایی به دست آورند. در ادامه به چند خوراکی مفید که دارای میزان زیادی ویتامین d هستند می پردازیم.

خوراکی های حاوی ویتامین D

ماهی سالمون یکی از مواد غذایی مفید است که در گروه خوراکی های حاوی ویتامین d نیز قرار می گیرد. گوشت ماهی سالمون علاوه بر ویتامین d دارای مقدار زیادی چربی نیز می باشد. مصرف این خوراکی در حدود ۶۰ درصد ویتامین d بدن را تامین می کند. به همین دلیل به افرادی که کمبود ویتامین d دارند توصیه می شود که از این خوراکی استفاده کنند.

ماهی ساردین

علاوه بر ماهی سالمون، ماهی ساردین نیز دارای مقدار زیادی ویتامین d می باشد. می توان ماهی ساردین را به صورت های دودی یا کنسرو شده مورد استفاده قرار داد. مقدار ویتامین d موجود در این ماهی نیز در حدود ۶۸ درصد است. به طور کلی غذاهای دریایی دارای مقدار زیادی ویتامین d می باشند.

میگو

میگو نیز در حدود ۳۸ درصد ویتامین d دارد. همچنین دارای اسیدهای چرب امگا ۳ می باشد. میگو کلسترول بالایی دارد با این حال مصرف میگو روی میزان کلسترول بدن تاثیر ندارد. زیرا کلسترول موجود در میگو از نوع کلسترول خوب است و برای بدن مضر به شمار نمی رود.

قارچ

از خوراکی های گیاهی حاوی ویتامین d میتوان به قارچ اشاره کرد. ترکیبات موجود در قارچ قادرند که ویتامین d را در بدن بسازند خصوصا اگر فرد در معرض نور UV قرار بگیرد.

زرده تخم مرغ

علاوه بر ماهی و جگر، زرده تخم مرغ نیز جزو خوراکی های حاوی ویتامین d می باشد. سفیده تخم مرغ دارای پروتئین است و زرده تخم مرغ نیز حاوی ویتامین d است. میزان ویتامین d موجود در زرده تخم مرغ در حدود ۳۸ درصد است. جالب است بدانید که تخم مرغ های محلی دارای ویتامین d بیشتری در حدود ۴ برابر هستند. اگر زرده تخم مرغ همراه با خوراکی های دیگر که حاوی ویتامین دی هستند مورد استفاده قرار دهید سطح ویتامین d افزایش می یابد.

شیر سویا

بعضی از خوراکی های گیاهی نیز دارای مقادیر کمی ویتامین دی هستند. شیر سویا یکی از مواد غذایی است که در گروه خوراکی های حاوی ویتامین d قرار می گیرد. به افرادی که رژیم های گیاهی دارند توصیه می شود که از سویا استفاده کنند تا میزان ویتامین d بدن آنها تامین شود. محققان دریافتند که در یک فنجان شیر سویا در حدود ۳۰ درصد ویتامین d وجود دارد.

ماهی کنسرو شده

همانطور که گفته شد ماهی دارای میزان زیادی ویتامین d است. ماهی کنسرو شده نیز مقدار زیادی ویتامین d دارد. تهیه کنسرو ماهی آسانتر بوده و قیمت مناسبتری نیز دارد. علاوه بر ویتامین d، ویتامین گروه k و نیاسین نیز در کنسرو ماهی وجود دارد.

صدف خوراکی

صدف خوراکی دارای کالری پایین و مواد مغذی زیاد است و از خوراکی های حاوی ویتامین d به شمار می رود. در صدف خوراکی حدود ۸۰ درصد ویتامین d وجود دارد. در صدف خوراکی علاوه بر ویتامین d مقدار زیادی ویتامین B و مولتی ویتامین و سایر مواد مغذی وجود دارد.

روغن کبد ماهی

بسیاری افراد ممکن است علاقه ایی به خوردن ماهی نداشته باشند. این افراد می توانند برای بهره بردن از ویتامین d از روغن کبد ماهی استفاده کنند. علاوه بر ویتامین d در روغن کبد ماهی مقدار زیادی ویتامین A نیز وجود دارد. از دیگر مواد مغذی موجود در روغن کبد ماهی می توان به اسید های چرب L’اشاره کرد.

شیر گاو

شیر گاو، نوعی شیر است که اکثر مردم می نوشند که به طور طبیعی منبع بسیاری از مواد مغذی از جمله کلسیم، فسفر و ریبوفلاوین است. در شیر گاو مقدار کمی ویتامین d نیز وجود دارد. همچنین در بسیاری از کشورها شیر گاو را با ویتامین d غنی می کنند.

میوه های حاوی ویتامین D

در بسیاری از کشور ها آب پرتقال را با ویتامین d غنی می کنند. مقدار ویتامین d معمولا در میوه ها صفر است با اینحال از آب میوه های حاوی ویتامین d می توان به آب پرتقال غنی شده اشاره کرد.

جو دو سر

غلات به ویژه جو دو سر منبع خوبی از ویتامین دی می باشد. بنابراین برای تامین میزان ویتامین d مورد نیاز بدن استفاده از حبوبات توصیه می شود. از جو دوسر می توانید برای تهیه نان استفاده کنید و یا در غذاهای مختلف مورد استفاده قرار دهید.

خواندن این مطالب را نیز به شما توصیه میکنیم :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × سه =